Jaws Korku Aralığı

Dibi görünmeyen, derin sularda yüzmenin birçok insana korku verdiği gerçeğinin altında bir Jaws yatıyor olabilir. Türkiye’de rastlayamadığımız köpek balıklarını neden bu kadar kötü biliriz? Suçu biraz belgeseller biraz da Steven Spielberg’de aramak gerekir sanırım. 1975 yapımı gerilimi Jaws’ın kitleleri bu kadar etkilemesinin nedenleri arasında başarılı oyunculuk, kamera açıları, görsel efektler ve tabi ki John Williams’ın müzikal başarısı var.49306-jaws_set

Gerçek bir besteci yönetmen birlikteliğini Spielberg ve Williams’ta görmek mümkün. İkisi de mesleklerinin zirvesinde birbirini ve dünyayı besleyen sanat adamları olarak büyük işlere imza atmışlar. Schindler’in Listesi, Jurassic Park, Jaws, E.T. ve birçok filmde beraber çalışmışlar.

Max Steiner, 1933 yapımı King Kong’da bakır üflemelileri (korno, trompet, trombon, tuba…) kullanarak karanlık akorlarla maymunu gözümüzde bir canavara çevirmeyi başarmıştır. John Williams ise bu görevi kontrabas ve alt frekanslı (bas) enstrümanların üzerine yıkarak önce gerilimi yaratıp ardından yüksek volümlü diğer enstrümanları kullanmayı tercih etmiştir. Özellikle köpek balığı ile mücadele esnasında bakır üflemelileri kullanış tarzı Erich Wolfgang Korngold (The Sea Hawk) ile oldukça benzeşmektedir. Kısa, volümlü ve değişken melodik yapısıyla gerilimi vermeyi başarmıştır.

john-williams

Bestecilerin; karakterleri, olayları ve durumları ele alarak bunlara tema ataması (belirleyici müzikal melodi ya da akor dizimi) sıkça rastlanan bir yaklaşımdır. Jaws’ta Williams tehlike ve köpek balığının yaklaştığı anlarda hepimizin kulağına kazınan yarım aralığı (batı müziğinde iki nota arasındaki en yakın uzaklık / Ör: Mi-Fa aralığı) kullanmıştır. Bu aralığı kısaca korku aralığı olarak adlandırabiliriz. Eline enstrüman alan herhangi birinin korku efekti olarak kullanacağı en temel öğedir diyebiliriz. Williams yarattığı bu tema için “çok basit, ısrarcı ve yürüyen bir melodi… tıpkı bir köpek balığının atakları gibi durdurulamayan “ifadelerini kullanıyor. Melodinin basitliği başta Spielberg’i güldürmüş olsa da Williams’ın orkestrasyondaki başarısı birçok ödül kazanmasına öncü olmuştur.

Kısa Kısa:

  • Filmin 11.dakikasında marş çalan okul bandosunun kaydında klarneti Steven Spielberg çalmıştır
  • Kayıtlarda Williams’a, 73 farklı enstrüman sanatçısı eşlik etmiştir
  • Jaws Film Müziği Altın Küre, Akademi, BAFTA, Grammy gibi birçok festivalde ödül almıştır

-Feridun Emre Dursun

Jaws Film Müziğini Dinlemek İçin:

 


No Replies to "Jaws Korku Aralığı"


    Got something to say?

    Some html is OK