James Horner’ın Anısına…

Geçtiğimiz günlerde bir uçak kazasında kaybettiğimiz ve Titanik, Cesur Yürek, Star Trek, Akıl Oyunları gibi filmlere yaptığı müziklerle hepimizin kalbine dokunmayı başaran James Horner film müziği endüstrisi için çok büyük bir yetenekti.Bestecinin film müziği başarı hikayesinin Star Trek II ile başladığını söyleyebiliriz. O dönemde henüz 29 yaşında olan Horner serinin ilk filminin müziklerini yapan Jerry Goldsmith’ten- film müziğinin babası – sonra bayrağı başarılı bir şekilde taşımayı başarmıştır.

1985’te Koza (Cacoon) filmine yaptığı müziklerle rüştünü tekrar ispatlamış, bu film kendi tarzını ortaya koyduğu ve görüntüyle mükemmel bir uyum yakaladığı film olarak tarihe geçmiştir.

jameshornerfilm1994’lere geldiğimizde Horner’ın üç ayrı film için yaptığı müzikler temalarıyla birlikte hatırlanacaktı. Bunlar; İhtiras Rüzgarları, Apollo 13 ve Cesur Yürek idi. Her biri farklı dönemde geçen filmlerde Horner’ın epik temalar konusundaki kabiliyeti bu filmlerin, müzikleriyle birlikte anılmasını sağlamıştır. Cesur Yürek’teki epikliği, etnik enstrüman kullanımı ve melodik yapıyla pekiştiren aşk teması, bize film adına birçok şeyi hatırlatıyor.

Gelgelelim James Horner’ın 1998 yılında Oscar, Altın Küre ve birçok önemli ödülü kazanmasını sağlayan Titanik filmine… Akıllarımıza kazınan filmin ana temasıyla film müziklerinin sükse yaptığını söylesek yanlış olmaz. İstanbul Film Müzikleri Orkestrası performansıyla ana temayı hatırlayalım.

Filmin müzik süpervizörünün de hakkını vermek lazım ki doğru eser seçimi sayesinde halk danslarının yapıldığı İrlanda partisi gibi sahnelerde müzik, görüntüyü başarılı bir şekilde taşımayı başarmıştır. Titanik’in soundtrack satışları 30 milyonu aşıp tavan yaparak ticari anlamda da büyük bir başarıya imza atmıştır. Özellikle My Heart Will Go On parçası ve Celine Dion bu filmden sonra dikkatleri fazlasıyla üzerine çekmiştir.

Hayatı boyunca 7 kez Oscar, 8 kez ise Altın Küre’ye aday olan besteci, Titanik filminde gösterdiği üstün başarı sayesinde bu ödülleri evine götürmeyi başarmıştır. Özellikle Titanik filmindeki başarısından sonra John Williams, Bernard Hermann gibi önemli film müziği bestecileri arasında kendine yer bulmuştur.

Sözümüzü, James Horner’ın müzik prodüktörü ve ses mühendisi arkadaşı Simon Rhodes’un satırlarıyla bitiriyoruz.

“James, beni affet çünkü kaç filmde beraber çalıştığımızı unuttum ve ardından saymaya karar verdim. Tam 35 film yapmışız. Bu nasıl olabilir!

Artık bizimle beraber olmadığına inanamıyorum. Müzikal ruhuna, nota seçimine ve ortaya çıkan ayırdedilir eserlerine hayranım. Doğuştan kabiliyetli, sıcak ve cömert bir adamdın. Horner ekibi ve film dünyasında dokunduğun herkes tarafından çok özleneceksin.”

– Feridun Emre Dursun


No Replies to "James Horner'ın Anısına..."


    Got something to say?

    Some html is OK