Film Müziği ile İlgili Terimler – I

Her bilim dalı ve sektörün kendine göre bir jargonu vardır ve muhabbet halindeki şahısların bu jargona hakim olması aynı dilden konuşabilmeleri ve işin kalitesini yükseltebilmeleri adına çok önemli bir gerekliliktir. Bu bölümde bahsi geçen terimler, yönetmen ve besteci arasındaki iletişimi hızlandırmak üzere yabancı literatürdeki kullanımlarıyla birlikte verilerek (parantez içerisinde) anlam karmaşasını ortadan kaldırmayı amaçlamıştır.

Geçici Örnek Parça (Temp Track):

Bir filmin müziğini, bildiğiniz başka bir esere benzettiğiniz oldu mu? Bunun çok da şaşılacak bir durum olmadığını baştan söyleyelim.

Geçici örnek parçalar; yönetmenin, müzik unsurunu, görseli destekleme açısından nasıl kullanmak istediğini anlatan örnek parçalardır. Küçük bir örnekle somutlaştıralım.

Yıldız Savaşları filminin yönetmeni George Lucas serinin ilk filminde, Kubrick’in “2001; A Space Odyssey” filminde yaptığı gibi klasik müzik eserleri kullanmak istiyordu. Filmin müziklerinin bestecisi John Williams ise bu parçaları referans alarak yeni müzikler üretme konusunda Lucas’ı ikna etti. Nihayetinde belki de dünyanın en fazla bilinen ve etkileyici film müziklerinden biri ortaya çıkmış oldu. Lucas, geçici örnek parçalar sayesinde her sahnede müziğin nasıl bir rol üstlenmesi gerektiğini Williams’a çok açık bir şekilde anlatabilmiş oldu. Aralarındaki benzerliğe şaşıracağınız örnek geçici parçalar ile orjinal Yıldız Savaşları eser listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Star Wars Geçici Örnek Eserler

Geçici örnek parçalar, müzik editörü tarafından filme yerleştirir. Müzik editörü bu işi yerine göre film müziği bestecisiyle birlikte yapabilir. Geçici örnek parçalar hem müzik kullanılacak sahneleri belirlemek hem de müziğin katkısını belirleme açısından çok önemli bir ön çalışmadır. Bu sayede besteci yönetmenin kafasındaki dünyayı daha iyi anlayıp hızlı hareket edebilir.

Geçici örnek parçalarla birçok defa izlenen film, bazı durumlarda yönetmen tarafından fazlasıyla benimsenir ve bu parçalar film için vazgeçilmesi zor bir hal alır. Bu tarz handikaplarla da çoğu kez karşılaşmak mümkündür. Bu noktada bestecinin yönlendirici olması sorunları azaltıcı olabilir çünkü yönetmen objektifliğini kaybedebilir.

Film Müziğinin Belirlenmesi Oturumu (Spotting Session):

Bu oturumda yer alan kişiler besteci, yönetmen, müzik editörü, film editörü ve bazen de prodüktördür. Film müziğinin belirlenmesi oturumunda, besteci ve yönetmen arasında film müziğinin gidişatını belirleyecek beyin fırtınası süreci başlar. Bu oturum, hangi sahnelerde müzik unsurunun kullanacağının belirlemesinin yanında sahne sahne müzikle nasıl bir duygu aktarımı hedefleneceğinin görüşmesidir.

oturum notları

Besteci ve yönetmen arasında geçen müzakere sürecinin ardından ortaya çıkan oturum notları beste üretim sürecinde müzisyene yardımcı olur. Oturum notlarının tutulmasının sorumluluğu müzik editöründedir.

Lalo Schifrin’in, Rush Hour 2 filminde kullanılan oturum notlarını yandaki fotoğraftan görüntüleyebilirsiniz.

Film müziğinin belirlenmesi oturumu etkileşimli film müziği süreçleri içerisinde belki de en önemli olanlarındandır. Bu evreden sonra müzisyen yalnız kalıp üretime başlayacaktır. O yüzden oturum esnasında doğru sorular üzerinden yönetmenin kafasındaki cevaplara ulaşmaya çalışmak en doğru olandır.

Elmer Bernstein, bu oturum esnasında filme bir drama yazarı gibi yaklaştığını ve ilk aşamada hiç müziği düşünmediğini söylüyor. Kendi süreçlerini şekillendirmek adına “Bu sahnede müzik olmalı mı? Eğer olmalıysa neden? Üretilecek müziğin işlevi ne olmalı?” sorularından yararlandığını belirtiyor.

– Feridun Emre Dursun


No Replies to "Film Müziği ile İlgili Terimler - I"


    Got something to say?

    Some html is OK