Bestecinin Film Ekibiyle İlişkisi – Giriş

Bu yazı dizimizde film müziği bestecisi ile birçok farklı disiplinin iletişimi konusuna değineceğiz. Bir filmin fikir olarak doğuşundan sinema perdesine yansıtılana kadarki süreçte müzikle ilgili dolaylı ya da direkt ilişkisi bulunan birimlere dokunmaya çalışacağız. Bestecinin işbirliği içerisine girdiği kişiler, kalitenin artması konusunda farklı birimlerin görevleri, bir film projesinde farklı görevlerde çalışmış insanlarla röportajlar ve daha nicesi… Derinlere dalmadan önce şunu şiddetle belirtmek gerekir ki burada konuşulacak süreçler ve kişiler; projenin türü, bütçesi, yaklaşımı gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Hatta bazen bol bol hayal kurup ideal dünyaya yolculuk yaptığımızı hissedebiliriz. Sıkı tutunun başlıyoruz!

“Film müziği, gereksinim duyduğumuz bütün duygularımızla iletişim kuran görünmez bir anlatıcıdır” diyor Paul Tonks. Anlatıcının izleyici üzerinde etkili olabilmesi için bestecinin yalnızca görüntü üzerinde çalışması yeterli olmayabilir. Kendi iç dünyasında beslenmesinin yanı sıra etrafındaki birçok birim/kişi tarafından dolaylı ya da direkt katkı görebilir. Bunların içinde yönetmen en belirleyicilerindendir. Yönetmen, projenin yöneticisi olarak fotoğraflarla çizmek istediğini ses ve müzikle nasıl desteklemek istediği konusunda bestecinin birincil referansıdır. Yönetmenin dışında prodüktör, oyuncu, müzisyen, orkestra şefi, düzenlemeci, ses mühendisi, ses tasarımcısı, müzik süpervizörü, müzik editörü vb. görevlerdeki insanlar üretim sürecini etkileyebiliyorken, kayıtların sonlandırılmasından sonra ortaya çıkan plak şirketi, üretimin dağıtım kanallarına ulaşması konusunda bir katkı sağlamaktadır. Prodüksiyonun büyüklüğüne ve çeşidine bağlı olarak bu birimlerin sayısı artıp azalabilmektedir. Hatta ufak çaplı projelerde bu görevlerin çoğu bestecinin önüne konulabilmektedir. İlerleyen zamanlarda bu birimlerin besteciyle olan ilişkisini ve filme olan katkılarını yazı ve röportajlarla detaylandıracağız.

Birimlere adım atmadan önce bir ara paragraf olarak belirtmek gerekir ki bestecinin projeye hangi süreçte dahil olduğu da üretim sürecini etkileyen yegane faktörlerdendir. Henüz senaryo sürecinde iken kişi bazlı ya da film havasını oluşturacak tema çalışmaları yapılabilir. Görüntü üzerine çalışma ise en son süreçtir. Bazı projelerde besteci, projenin kurgusunun bitmesiyle müdahil olurken direkt olarak görüntü üzerinde çalışma fırsatı bulur. Son adımda Einstein kadar olmasa da müzisyen de matematik zekasını kullanmak durumundadır. “Müzik üretilecek görüntü kaç saniye sürüyor? Sahne nasıl bir tempo gerektiriyor? Belirlenen tempoda kaç ölçü kullanmak gerekecek?” gibi birçok sorunun cevabı için matematik eğitimi şart.

Bu girizgahın ardından önümüzdeki haftalarda yönetmen ve besteci ilişkisi ile yazı dizimize devam edeceğiz.

Kısa Kısa:

  • Inception (2010) filminde müzisyenlerin dışında 36 kişilik bir müzik ekibi çalışmıştır. Bu ekip içerisinde şef, müzik editörü, ses mühendisi, ambiyans müzik tasarımcısı, sequencer programlayıcısı gibi birçok görev bulunmaktadır.

– Feridun Emre Dursun


No Replies to "Bestecinin Film Ekibiyle İlişkisi - Giriş"


    Got something to say?

    Some html is OK