Besteci Röportajları

Bu haftaki yazımızda birkaç önemli film müziği bestecisinin yaklaşımlarını röportajlarla gözlemleyeceğiz. Müzisyenlerin projeye dahil olması, çalışma yöntemlerinin çeşitliliği, yönetmen ilişkileri ve daha birçok benzer konuyu izlemek açısından devamı gelecek bir yazı dizisi olacak.

Klaus Badelt

Klaus Badelt

1967 doğumlu, Alman Klaus Badelt ile başlıyoruz. Hans Zimmer’in önayak olmasıyla, Yenilmez ve Söz filmleriyle başlayan film müziği besteleme süreci Karayip Korsanları-Siyah İncinin Laneti, Kedi Kadın, Konstantin, Miami Vice, Akrep Kral gibi filmlerle çeşitlenmiştir.

Soru: Eserlerinizde genelde tematik bir yaklaşımınız var. Bu melodilerle ilgili ilhamınızı nereden alırsınız? Direkt ekranda olup bitenden ziyade hislerinizin üzerine giderek mi müziği inşa etmeyi tercih edersiniz?

Klaus Badelt Cevap: Evet, her zaman bu şekilde çalışırım. Hiçbir zaman görüntü üzerinden tema çalışması yapmam. Genellikle film sürecine senaryo aşamasından hatta bazen daha da öncesinden dahil olurum. Bir ya da iki kere okur/izlerim. Uzun bir süre görüntüden uzak kalarak en azından birkaç parça yazmaya çalışırım. Temaları yazmak benim için ciddi bir önem arz eder o yüzden eğer vaktim varsa 2-3 haftamı yalnızca buna ayırırım. Akabinde yazdığım temaların görüntüyle uyumunu çok fazla detaya takılmadan gözlemlerim. Ardından doğru melodileri işleyerek istenen duyguya adapte etmek için zamanım olur.

John Barry

John_Barry

2011’de aramızdan ayrılan ve en çok 007 James Bond’un müzikleriyle aklımıza kazınan John Barry’i sorumuzla selamlıyoruz.

Soru: Filmlerine yapılacak müzik üzerine beyin fırtınası yapmadan önce yönetmenlerle neler konuşursunuz ve nasıl bir ilişkiniz vardır?

John Barry Cevap:Bir yönetmenle buluştuğumda yaptığım en önemli şeylerden biri ne kadar müzik bilgisinin olduğunu gizlice analiz etmektir. Ardından kendimi buna göre ayarlarım ve bilgi birikimlerimi paylaşırım. Bunu kibirli değil yardımcı bir şekilde yaparım. Bu sayede hem karşımdakini dinlerim hem de saltanatı ele geçirmiş olurum. Örneğin Richard Lester (The Beatles ve Superman serilerinin yönetmeni) müzik konusunda çok iyidir ama Bond’un yönetmenlerinden hiçbiri müzik konusunda iyi değildi. Dolayısıyla bu benim için belirleyici bir unsur olmamıştır.

David Raksin

David Raksin

Sessiz sinema dönemini yaşamış, 100’den fazla film, 300 dizinin müziklerine imza atmış ve film müziğinin dedesi olarak tabir edilen David Raksin’le magazinsel bir nokta koyalım.

Soru:Sessiz sinema döneminin ardından film müziği siz daha çocukken yeni yeni ortaya çıkmaya başlamıştı. Bu alanda kariyerinizi etkileyen sebep neydi?

David Raksin Cevap:Birçok nedeni var, tabi bunların içinde babamın sessiz filmleri operatör olarak oynatmasının büyük etkisi vardı. Cumartesileri bir sandalye çeker babamın yanında otururdum. Olağanüstü bir tecrübeydi. Filmde müziğin rolünü anlamak adına eşsiz bir yöntemdi. İnsanlar, çocukken filmlere müzik yapmaktan bahsettiğimi söylerlerdi. Zaman geldi ve nihayetinde dileğime kavuştum.

– Feridun Emre Dursun


No Replies to "Besteci Röportajları"


    Got something to say?

    Some html is OK