Oscar Kapıda

2015 yılı Oscar ödül töreni için geri sayım başladı. Tören, 22 Şubat (Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece) saat 03:00’da başlayacak. Bir Oscar daha gelip çatmışken; en iyi film, en iyi erkek oyuncu gibi birçok dalda tahminlerin havada uçuştuğu bir ortamda film müziği konusunda naçizane fikrimizi belirtmeden edemeyeceğiz.

Biliyorsunuz ki bu yıl da müzikle ilgili iki farklı ödül dalı olacak. Birincisi “En İyi Özgün Film Müziği” (Best Original Score), diğeri ise “En İyi Özgün Şarkı” (Best Original Song)… Adaylarımızı hızlıca gösterip çekelim.

En İyi Özgün Film Müziği

– Büyük Budapeşte Oteli (The Grand Budapest Hotel) — Alexandre Desplat
– Yapay Oyun (The Imitation Game) — Alexandre Desplat
– Yıldızlararası (Interstellar) — Hans Zimmer
– Bay Turner (Mr. Turner) — Gary Yershon
– Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything) — Jóhann Jóhannsson

En İyi Özgün Şarkı

– LEGO Filmi (LEGO Movie) filminden “Everything Is Awesome” —Tegan and Sara
– Selma filminden “Glory” — John Legend
– Beyond the Lights filminden “Grateful” — Rita Ora
– Glen Campbell…I’ll Be Me filminden “I’m Not Gonna Miss You” — Glen Campbell
– Yeniden Başlamak (Begin Again) filminden “Lost Stars” — Adam Levine

En iyi özgün şarkı dalında fazla bir yorum yapmayacağız ama Glory ile John Legend’ın şansı diğerlerine oranla daha fazla görünüyor fakat bizim gönlümüz filmdeki uyumu ile adından söz ettiren Lost Stars ile Adam Levine’dan yana.

En iyi özgün film müziği dalında ilk dikkatimizi çeken Alexandre Desplat’ın iki filmle birden aday olması. 1977’de John Williams’ın Star Wars ile aldığı ödülden sonra hiçbir besteci iki filmle birden Oscar’a aday olup ödülü almayı başaramadı. Defalarca aday olup ödülü evine götüremeye muvaffak olamayan Desplat’ın, Büyük Budapeşte Oteli ile bu yıl şansının fazla olduğunu söyleyebiliriz. Desplat’ın bu filmdeki telli enstrüman tercihleri, filmin müziklerine farklı bir imza atmayı başarmasını sağlamış. Bu tercihlerin santur, zither ve balalaika gibi film müziklerinde duymaya pek alışkın olmadığımız enstrümanlar olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıdaki Mr.Moustafa eserinde bu enstrümanları duyabilirsiniz.

Desplat’ın The Imitation Game filmindeki performansı da başarılı olduğu halde diğer filmlerin yanında ön plana çıkması zor gibi görünüyor.

Bu yılın en büyük sürprizi Gary Yershon’un Mr.Turner’a yaptığı müziklerle Oscar’a adaylığı oldu. Son birkaç filminde Mike Leigh ile birlikte çalışan müzisyen, Mr.Turner’da alışılagelmişin dışında bir iş çıkarmış. Özellikle uyumsuz sesleri ve glissandoları cesurca kullanmış fakat bestecinin İngiliz olması (Amerikan olmaması) ve popüler dünyanın içerisinde olmaması Yershon’u yarışın dışına itecektir diye tahmin ediyoruz.

Hans Zimmer’in Yıldızlararası’ndaki performansına daha önce değinmiştik (bkz.Zimmer’in Yıldızlararası) . 2014’te bir uzay filmi olan Yerçekimi ile Oscar ödülüne sahip olan Steven Price ile karşılaştıracak olursak Zimmer daha geride duruyor diyebiliriz. Her yıl yaptığı onlarca işi fabrikasyona bağlamış bir bestecinin bu tarz farklı bir bakış açısında yeni şeyler üretebiliyor olması Zimmer’in yeniliğe açıklığından kaynaklanıyor olsa gerek. Daha kuvvetli adayların varlığından dolayı Zimmer ödülle dönmesi zor görünüyor.

Stephen Hawking’in hayatını konu alan Her Şeyin Teorisi filmindeki performansıyla Jóhann Jóhannsson bu yıl ipi göğüsleyeceğe benziyor. Neden derseniz öncelikle Jóhann Jóhannsson’un tarzı Rachel Portman, John Williams ve Philip Glass gibi Amerikalıların duymaya alışkın olduğu bestecilerinkine benziyor. Yapım itibariyle Oscar’ın sevdiği popülerliği ve melodikliği barındırıyor ve Oscar’ın habercisi Altın Küre’de en iyi özgün film müziği ödülünün sahibi oldu.

Gönlümüz Büyük Budapeşte Oteli ile Alexandre Desplat’a kaysa da Jóhann Jóhannsson bir adım önde görünüyor.

Sizler için derlediğimiz Oscar adayları Spotify listesini dinleyebilirsiniz.

Gece yarısı görüşmek üzere.

-Feridun Emre Dursun


No Replies to "Oscar Kapıda"


    Got something to say?

    Some html is OK