Ninja Kaplumbağaların Dönüşü

90’lı yılların çizgi film efsanesi uzun metraj filmiyle geri dönüşünü yaptı. Eski günlerin sıcaklığına biraz ciddiyet ve görsellik katarak hem küçük hem de büyük izleyicilerin beğenisini fazlasıyla kazanmış görünüyor. Filmin yönetmeni Jonathan Liebesman besteci olarak Brian Tyler’ı seçti. Bunun başlıca nedenlerinden biri bay müzikal testosteronun kahramanlık ve aksiyon filmlerindeki başarısıydı.

brian tyler2

Brian’ın annesi piyanist babası ünlü bir sanat yönetmeniydi. Daha çocuk yaşında film ile müziğin aşkına tanık oldu. Sinemada görsel efektlerin gelişimiyle artan aksiyon furyasının parlayan yıldızı oldu. 2013 ve 2014 yıllarına baktığımızda dizilerle birlikte onbeşten fazla farklı işe imzasını attı. Dinamik filmlerin aranan adamı olmasının başlıca nedenlerinden biri perküsif çalgıları ve bakır üflemelileri kullanış şekliydi. İlerleyen zamanlarda Brian Tyler ile ilgili daha detaylı bir inceleme dosyası açacağız, şimdi gelin Ninja Kaplumbağalarla kanalizasyonda bir şeyler içelim.

Filmin ilk sahnelerinde kaplumbağalar göründüğü anda Tyler’ın şaşırtıcı derecede Iron Man 3’ün temasına benzeyen ana melodisini duyuyoruz. Korkusuz, savaşçı ve kahraman bir hava sizi yakalıyor. Buyurun dinleyelim.

Bu andan sonra kaplumbağaların her kahramanlığı esnasında bu temanın varyasyonlarını film içerisinde bolca duyuyoruz. Tyler daha önceki işlerine benzer şekilde bakır üflemelileri ve vurmalı çalgıları ağırlıklı kullanarak dinamik havayı yaratmayı başarmış. Diyalog altlarında genellikle uzun seslerle akor geçişleri ve ses yüksekliği otomasyonları planlanmış ve bu sayede müziğin, diyalogun önüne geçmesine izin verilmemiş. Bazı bölümlerde Tyler’ın tercih ettiği koro, temayı daha büyük ve geniş gösterebilmesini sağlamış. Ayrıca Asya çalgılarından Taiko davullar, bansuri (Hint flütü) gibi enstrümanlar kullanarak “Ninja” etkisini vermeyi amaçlamış. Kaplumbağalardan ziyade Shredder’ın ortaya çıktığı az hareketli sahnelerde Asya enstrümanlarının ulvi etkisini görmek mümkün.

Tyler, bu projede müziğin genel yapısı ve karakteri itibariyle Star Wars, Back to the Future, Superman gibi filmlerin soundtracklerinden esinlenmiş. TMNT-ShredderDikkat ederseniz saydıklarım kahramanlık hikayeleri içeren filmler… Aslında Ninja Kaplumbağaları biraz macera biraz da komedi kategorisinde inceleyebiliriz. Tamamen komedi olmasını engelleyen yegane unsurlardan biri müzik olmuş. Filmin sonunda sizi bir sürpriz bekliyor. Jenerik müziği “Shell Shocked” isimli bir Rap şarkısı… Rap müziği seven Michaelangelo’yu mutlu uğurluyoruz.

Kısa Kısa:

  • Tyler’ın satın aldığı ilk albüm John Williams’ın Star Wars’uydu
  • Tyler, 30’u aşkın enstrüman çalabiliyor olup eserlerindeki vurmalı çalgılar, gitar gibi enstrümanları kendi icra ediyor
  • Bestelediği film müziklerinin kaydı esnasında orkestranın şefliğini kendisi yapıyor

– Feridun Emre Dursun

Ninja Kaplumbağalar Film Müziğini Dinlemek İçin:


No Replies to "Ninja Kaplumbağaların Dönüşü"


    Got something to say?

    Some html is OK