Dario Marinelli ve Kefaret

Sevgili filmimemüzik takipçileri bu hafta karşınıza Dario Marianelli’ye en iyi film müziği kategorisinde Oscar ve Altın Küre kazandıran Kefaret (Atonement) filminin müziklerinin incelemesiyle çıkıyoruz. Yönetmenliğini Joe Wright’in yaptığı bu filmin aslında Marianelli için çok da sancılı geçtiğini düşünmüyorum çünkü öncesinde aynı yönetmenle yine bir dönem filmi olan Pride and Prejudice‘ta çalışmışlardı.Dario-MarianelliKefaret’e kadar 35 uzun metraj filmiyle tecrübesini kanıtlamış Marianelli bu filmde Fillippo Tommaso Marinetti ile adını duyuran fütürist müzik (makine sesleriyle oluşturulan müzik) akımıyla ve bunun dışında 20.yüzyıl romantik akımla karşımıza çıkıyor. Özellikle daktilonun aksak ritimle ve mükemmel bir sahne uyumuyla müziğe eşlik etmesi müziğin beni en çok etkileyen yanlarından biri oldu. Aslında daktilonun müziğe bağlanması Joe’nun fikriymiş. Bunu da filmin içerisindeki yazarla dışındaki yazarı ayırt etmek için yapmışlar. Benzer bir kullanımı başka bir sahnede şemsiyenin arabaya vurulması sesinin müziğe bağlanmasıyla da görüyoruz.

Dario Marianelli, Kefaret için üç ana müzik teması belirlemiş. Bunların; savaş öncesi dönem, savaşın en hararetli dönemi ve bu dönemde çekilen aşk ve hayal kırıklığı duygusuna yönelik tasarlandığını belirtmek isterim. Filmi izlediğinizde bestecinin müzikleri diyaloglara göre değil, duygulara göre hazırladığını fark edeceksiniz. İlk tema daktiloyla olan içinde kuşku ve belirsizlik hissi barındıran savaş öncesi teması. Bu temanın filmin başlarında olayların ilerleyişine göre uzadığını ve sahnelerin gerginlik durumuna göre yaylıların giriş çıkışıyla çeşitlendiğini görüyoruz.

İkinci ana tema, ana karakterin Fransa’da savaşın içinde görülmesiyle başlıyor. Ağır hayal kırıklığı ve aşk acısı barındıran bu tema çoğu zaman göz yaşlarınızın sınırlarını da zorluyor ve temanın filmin sonuna kadar bu duyguları aktarmak için kullanıldığını görüyoruz.

Üçüncü ana tema ise English Chamber Orkestrasının eşlik ettiği 20. Yüzyıl romantik akım örneği olan savaş teması. Bu temanın içinde askerlerin eşlik ettiği koro da kullanılmış ve bence savaşın acımasızlığı ve seyircinin askerlere karşı olan merhamet duygusu en güzel böyle pekiştirilirdi.

Filmde temaların yanı sıra o döneme ait dışarıdan başka müziklerin de kullanıldığını belirtmek isterim. Bunun da amacı dönemi en iyi şekilde izleyiciye yansıtmak olmuş.
Son olarak filmde; piyano, klarnet, obua, mızıka ve çello gibi enstrümanların kullanıldığını görüyoruz. Enstrümanlardan da anlaşıldığı üzere müzikler daha yumuşak başlı ve ancak kendi içlerindeki varyasyonlarla bir nebze sertlik kazanıyorlar. Bu filmi izlemediyseniz izleyin, izlediyseniz de müzikal bir bakış açısıyla bir daha izlemenizi tavsiye ederim. Sağlıcakla ve barışla kalın.

-Saadet Funda Özbaşlı


No Replies to "Dario Marinelli ve Kefaret"


    Got something to say?

    Some html is OK