Bir Kısa Film Müziği Prodüksiyonu Güncesi

Adem, Karadeniz’in sıradan sahil köylerinden birinde hasta kardeşi Yunus ve Yunus’un eşi Emine ile yaşayan bir balıkçıdır. Adem ve Emine, ölümcül bir hastalığın pençesinde kıvranan Yunus’a bakmaktadırlar. Uzun bir süredir yatalak olan Yunus’un hastalığı, Adem ile Emine arasında yeni duyguların yeşermesine sebep olmuştur. Şifacı Hafiye Ana’nın öğüdü ile Yunus’u dere ağızlarını gezdirmeye çıkarırlar. Bu yolculuk, Yunus’un daha fazla acı çekmesini istemeyen Adem ile Emine’yi bir tercih yapma zorunluluğu ile baş başa bırakır.


Dram, yasak aşk ve ölümün birleştiği, Ufuk Çavuş’un yönettiği Denize kısa filminin müzik prodüksiyonunu Kabile olarak A’dan Z’ye üstlendik. En büyük amacımız bu kısa filme uzun metraj titizliğiyle yaklaşarak müzik prodüksiyonunda gerçekleştirdiğimiz departmanlaşma sayesinde daha kaliteli bir iş ortaya çıkarmaktı. Yazının sonunda listesi yer alan besteci, orkestratör, müzik editörü, ses mühendisi, orkestra şefi ve orkestra üyeleri rolleri altında 10 kişilik bir ekiple bizleri ve film ekibini memnun eden bir sonuçla görevimizi tamamladık. Ortaya çıkan iş uluslararası festivallerde de kabul görerek bize, uluslararası Largo Film Festivalinden “en iyi müzik” ödülünü getirdi. Tüm bu prodüksiyon sürecini elimizden geldiğince sizlere aktararak son zamanlarda sıkça sorulan “Kabile ne yapar” sorusuna bir nebze olsun cevap vermek istedik.

Ön Hazırlık:

Film henüz senaryo aşamasındayken yönetmenin filmde yaratmak istediği atmosferi anlamak adına filmin senaryosunun, yönetmenin tavsiye ettiği bir hikaye kitabının ve birkaç referans filmin besteci Feridun Emre Dursun tarafından incelenmesiyle ön hazırlık aşamasına başlandı. Çekim yapılmadan önce birkaç örnek çalışma üretilerek yönetmen ile fikir alışverişinde bulunuldu.

Film Müziğinin Belirlenmesi Oturumu (Spotting Session):

Filmin kurgusunun bitmesinin ardından yönetmen, müzik editörü Özgür Can Dursun ve besteci, film müziğinin belirlenmesi oturumunda (spotting session) buluşarak beyin fırtınası sürecini başlattı. Bu süreçte izlediğimiz yolu bazı temel sorularla şekillendirdik.

Bunlardan en önemlileri şunlar oldu:

  • Sahnede müzik olmalı mı?
  • Olmalıysa neden?
  • Amaçlanana doğru hizmet etmek açısından müziğin işlevi tam olarak ne olmalı?

Bu soruların ışığında hangi sahnelerde müzik unsurunun kullanacağının belirlemesinin yanında sahne sahne müzikle nasıl bir duygu aktarımı hedefleneceği netleştirildi. Geçici örnek parçalar (temp track) seçilerek görselin üzerinde nasıl durduğu ve üretimi nasıl etkilemesi gerektiği konuşuldu. Eserlerin klasik gitar ve orkestranın harmanlanması üzerine kurulması konusunda hemfikir kalındı. Oturum esnasında tüm notlar müzik editörü tarafından alınarak üretimde besteciye yol göstermesi açısından derlendi.

denize2

Üretim ve Orkestrasyon:

Film müziğinin belirlenmesi oturumunun ardından mutabık kalınan sahneler için üretim süreci başladı. Eserlerin netleşmeye başlamasıyla birlikte besteci, sürece orkestrasyonu beraber yapacağı Kabile üyesi Emre Özer’i dahil etti. Ortaya çıkan kompozisyonları yönetmene duyurup tartışabilmek adına eserlerin MIDI versiyonları (MIDI mock-up) sanal enstrümanlarla bilgisayar ortamında hazırlandı.

Yönetmenin kayıttan sonra ortaya çıkacak eserin neye benzeyeceğini anlayabilmesi adına üretilen Döngü isimli eserin midi versiyonunu ve kayıttan sonra filmde kullanılan halini aşağıdaki linklerden dinleyebilirsiniz.

MIDI Versiyon:

Film Versiyon:

Yönetmenle müzikler konusunda anlaşılmasının akabinde tüm eserlerin notaları Emre Özer tarafından kayıt için hazırlandı. Notalar, orkestra şefi Kerem Esemen ve orkestra üyelerine gönderilirken müzik editörü tarafından hazırlanan ve icracıların filmin atmosferi hakkında fikir sahibi olmasını sağlayan aşağıdaki parça listesi (cue list) ve modlar da paylaşıldı.

Denize_Kısa Film Müziği Modları ve Eser Listesi

Kayıt Süreci ve Miks:

Planlanan kayıtla ilgili çizelge ve planlama, müzik editörü ve besteci tarafından hazırlandı. Ardından bu plan, kaydı alacak ses mühendisleri Ali Sak ve Ali Umur Fındık ile paylaşılarak gerekecek ekipman ile ilgili hazırlık yapmaları ve süreçle ilgili bilgi sahibi olmaları sağlandı.

Kayıt planına göz atmak için aşağıdaki resme tıklayın.

Denize_Kayıt Günü Planlaması ve Detaylar

SAE İstanbul Enstütüsü’nün kayıt stüdyosunda kayda girildi. İstanbul Film Müzikleri Orkestrası ekibinin bir parçası olarak kemanda Umut Şenyaylar, viyolada Joshua Hullu, çelloda Emre Özer, kontrabasta Denizcan Yeşilpınar ve obuada Müge Alaboz, orkestra şefi Kerem Esemen’in şefliğinde icralarını tamamladı.

Kayıt sürecinin ardından miks ve mastering aşamaları tamamlanarak eserler görsel üzerine yerleştirilebilir, nihai hallerine ulaştı. Eserleri dinlemek için aşağıdaki çalma listesini takip edebilirsiniz.

Son olarak müzikler, müzik editörü ve besteci tarafından görselin altına yerleştirilerek ses dengeleri yapıldıktan sonra yönetmene teslim edildi.

Film müziği prodüksiyonunda çoğunlukla rastladığımız tek kişinin tüm işi yapmasının aksine iş bölümü ve departmanlaşma sayesinde Kabile ekibi olarak güçlerimizi birleştirerek en kaliteli şekilde görevimizi tamamlamayı amaçladık. Tüm bu süreçlerin ardından ortaya çıkan sonuç, gelecekte yapacağımız çalışmalar açısından bizlere ve beraber çalıştığımız insanlara mutluluk verdi.

Yönetmen Ufuk Çavuş’un film müziği prodüksiyonuyla ilgili kısa yorumunu aşağıda bulabilirsiniz.

Kısa metraj filmimde; besteci, müzik editörü, düzenlemeci, orkestra şefi gibi birçok farklı görevi ve süreçleri uzun metraj titizliğiyle yöneten Filmime Müzik ekibine teşekkürler! - Ufuk Çavuş

Film müziği prodüksiyonunda yer alan tüm ekibi aşağıda bulabilirsiniz. Bizi takipte kalın!

Müzik Prodüksiyonu Ekibi: 

Besteci:
Feridun Emre Dursun

Orkestrasyon:
Emre Özer
Feridun Emre Dursun

Müzik Editörü:
Özgür Can Dursun

Orkestra:
İstanbul Film Müzikleri Orkestrası

Orkestra Şefi:
Kerem Esemen

Keman:
Umut Şenyaylar

Viyola:
Joshua Hullu

Çello:
Emre Özer

Kontrabas:
Denizcan Yeşilpınar

Obua:
Müge Alaboz

Ses Mühendisleri:
Ali Sak
Ali Umur Fındık

Kayıt Stüdyosu:
SAE Enstütüsü – İstanbul

 

-Filmime Müzik


1 Reply to "Bir Kısa Film Müziği Prodüksiyonu Güncesi"

  • ferhat esemen
    Haziran 15, 2016 (4:58 pm)
    Reply

    Mükemmel, çok tebrikler ve başarılar.


Got something to say?

Some html is OK